اخبار روزهوش مصنوعی

وقتی پدرخوانده هوش مصنوعی از ساخته خود می ترسد

افرادی مانند جفری هینتون سهم عمده ای در زمینه هوش مصنوعی داشته اند. این دانشمند کامپیوتر متولد بریتانیا، نقش مهمی در تعریف چشم انداز هوش مصنوعی ایفا کرده و لقب «پدرخوانده هوش مصنوعی» را به خود اختصاص داده است.

با این حال، هینتون اخیرا از سمت خود در گوگل استعفا داد تا بتواند آزادانه در مورد خطرات هوش مصنوعی صحبت کند و بخشی از وجودش در حال حاضر از ماحصل یک عمر کارش پشیمان است.

او نگران است که نسخه های بعدی این تکنولوژی حتی تهدیدی برای بشریت باشند زیرا این تکنولوژی معمولا رفتار غیرمنتظره ای را از داده های آموزشی خود یاد می گیرد.

به‌گزارش نیویورک تایمز، جفری هینتون که بیش از یک دهه در گوگل کار می‌کرد، درباره تلاش‌های گذشته خود می‌گوید: «به خودم با این بهانه رایج دلداری می‌دهم که اگر من این کار را نمی‌کردم، شخص دیگری آن را انجام می‌داد. به‌سختی می‌توان فهمید که چگونه می‌شود جلوی افراد خرابکار را گرفت تا از این فناوری برای کارهای مخرب استفاده نکنند.»

پدرخوانده هوش مصنوعی می‌گوید تا زمانی که مایکروسافت بینگ جدید را با هوش مصنوعی معرفی کرد، از شیوه برخورد گوگل با این فناوری راضی بود. اما با این اقدام، گوگل هم وارد وضعیت قرمز شد تا پاسخی به رقیب خود بدهد. هینتون می‌گوید چنین رقابت شدیدی بین غول‌های فناوری می‌تواند توقف‌ناپذیر باشد و جهانی را به‌وجود بیاورد که پر از تصاویر و نوشته‌های جعلی خواهد بود و هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند واقعیت  را تشخیص دهد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا