برندینگداستان برندها

پپسی

پپسی در سال ۱۸۹۸ در کارولینا پدید آمد. تاریخچه آن طولانی و پر بار است. نوشیدنی (پپسی) حاصل اختراع کالب برادهم است. داروساز و صاحب داروخانه اهل New Bern واقع در کارولینای شمالی است.

اطلاعاتی که اینجا منتشر می شود توسط شرکت پپسی کولا بین المللی فراهم شده و ممکن است در سایت آنها قابل دسترسی باشد.
در روزی از روزهای گرم تابستانی در New Bern یک داروساز جوان بنام کالب برادهم دست به انجام یک سری آزمایشها روی ترکیبی از آبمیوه ها، ادویه جات و شربت ها زد تا بتواند نوشیدنی جدیدی به مشتریان خود ارائه کند. در طی آزمایشاتی که انجام داد توانست نوشیدنی خلق کند که در تمام جهان به نام pepsi cola شناخته شد.

کالب برادهم می دانست برای جلب مشتریان به داروخانه اش باید آنجا را به یک پاتق تبدیل کند. او این کار را با تولیدنوشیدنی مخصوص غیرالکلی خود جامه عمل پوشاند. اختراع او ترکیبی منحصر به فرد از عصاره مغز kola، وانیل و مقادیر اندکی از روغن ها بود که میان مشتریان وی محبوب شد و نوشیدنی براد نام گرفت .

caleb تصمیم گرفت نام نوشیدنی خود را به pesi cola تغییر داده و نوشابه غیر الکی جدیدش را تبلیغ کند.این محصول با استقبال مردم روبرو شد و به این ترتیب فروش پپسی کولا افزایش یافت و او را به تاسیس یک کمپانی که بازاریابی نوشیدنی جدید را انجام برساند متقاعد نمود.

او شرکت خود را در سال ۱۹۰۲ در اطاق پشتی داروخانه اش با نام pepsi cola راه اندازی کرد و از دفتر حفظ کپی رایت ایالات متحده برای نشان تجاری خود درخواست مجوز کرد در ابتدا تهیه و فروش شربت را خودش انجام می داد. اما بزودی دریافت که در صورت بسته بندی بطری های پپسی امکان استعمال آن برای مردم در هر مکانی وجود خواهد داشت.

تجارت پپسی او رو به رشد بود و در ۱۶ ژوئن ۱۹۰۳ توسط دفتر کپی رایت ایالات متحده آمریکا رسماً به ثبت رسید. در آن سال وی ۷۹۶۸ بشکه شربت را تحت عنوان “نیروبخش، نشاط آور و کمک کننده به هضم غذا”به فروش رساند. وی همچنین برای سرمایه گذاران مستقل جوایز حق انحصاری را در مورد بطری های پپسی بکار گرفت. تعداد آنها در سال ۱۹۰۵ فقط ۲ نفر بود که در سال بعد به ۱۵ نفر افزایش یافتند و در سال ۱۹۰۷ این رقم به چهل نفر رسید. در انتهای سال ۱۹۱۰ بالغ بر ۲۴ ایالت نماینده انحصاری پپسی کولا داشتند.

اولین خط تولید و بسته بندی که سیستم چندان پیچیده ای نداشت در پشت داروخانه اش تاسیس شد که ساخت یک سیستم انحصاری قوی از بزرگترین دستاوردهای او بشمار می آمد. بسته بند های بومی پپسی کولا دارای روحی کار آفرین بودند و در موفقیت محصول تخصصی نقش مهمی ایفاد کردند که این امر منجر به بنیانی محکم برای پپسی شد.

در سال ۱۹۰۷ شرکت جدید سالانه ۱۰۰۰۰۰ گالن شربت می فروخت. رشد و توسعه شرکت منحصر بفرد بود و در سال ۱۹۰۹ caleb یک ستاد فرماندهی انتخاب کرد که شهرک New bern عکسش را روی یک کارت پستال به چاپ رساند. با حمایت BARNEY OLD field راننده مشهور مسابقات رالی تبلیغ پپسی در روزنامه ها با عنوان نوشابه نیرو بخش به چاپ رسید.

سال قبل پپسی یکی از اولین شرکت هایی بود که در ایالات متحده از حمل و نقل با اسب به حمل و نقل ماشینی روی آورده و کارشناسان تجاری کالب برادهم به این موضوع توجه گسترده ای نشان دادند.حتی وی به عنوان کاندیدای قریب الوقوع احتمالی مشاغل دولتی مورد توجه قرار گرفت.

سردبیر Greensboro patriot وی را به دلیل حس علاقه شدید به کار و پر فعالیت بودن مورد ستایش قرار داد. پپسی کولا ۱۷ سال پر از موفقیت را پشت سر گذاشت ، حالا caleb فروش پپسی را با شعار تبلیغاتی “پپسی کولا بنوشید. رضایت شما را جلب خواهد کرد” به پیش برد. پس از آن جنگ جهانی اول آغاز شد و بهای فعالیت های تجاری به شدت افزایش یافت. قیمت شکر در نوسان بود بنابراین بر قیمت تولید پپسی کولا تاثیر گذاشت.

Caleb مجبور شد دست به یک سلسه اقدامات پر خطر زد تا بقاء خود را حفظ کند تا آنکه سرانجام پس از ۳ سال سخت و نفس گیر شانس از او دور شد و ورشکست شد. در سال ۱۹۲۱ تنها ۲ کارخانه فعال ماندند این وضع تا هنگامیکه یک کارخانه دار شکلات سازی موفق Charles g.guth در افق آینده پپسی کولا ظاهر شد، ادامه یافت. Guth رئیس مجموعه loft فروشگاههای زنجیره آب نبات ( شکلات ) و تانکر های شربت در حاشیه نوار شرقی ساحل دریا بود .

او شرکت پپسی کولا را یک فرصت برای قطع همکاری بی ثمر در رابطه با شرکت coca cola و در عین حال یک شانس جذاب و جالب برای loft می دید. حق با او بود پیش بینی او درست بود. پس از دست به دست شدن میان ۵ صاحب کارخانه و سپری شدن ۱۵ سال بدون سودآوری ، پپسی کولا مجدداً به یک نماد تجاری ملی شکوفاتبدیل شد.

یک بار بصورت اتفاقی برای چندین سال فروش پپسی کولا تقریباً به صورت واقعی از یک ساختمان در بالیتمور که به coca cola تعلق داشت و رئیس coca cola مالک آن بود مدیریت و هدایت شد.

به برای مدت ۲ سال پپسی توانست مبلغ ۱ میلیون دلار برای صاحب جدید خود عایدی داشته باشد. با اصلاحات درونی سازمان شرکت، آرامش دوباره بر کالبد آن دمیده شدچیزی که کمبودش در آن روزها احساس می شد، چرا که مملکت در آستانه ورود به یک افت اقتصادی که بعد ها به دوره بحران بزرگ شناخته شده بود.
CALEB داروساز اهل NEW BERN واقع در کارولینای شمالی محصول ساخته دست خود را به “نوشیدنی BRAD” یک نوشابه گازدار غیرالکلی که جهت پذیرایی مشتریانش تهیه کرده بود تغییر نام داد.

نام جدید نوشیدنی وی پپسی کولا از ۲ ماده اصلی تشکیل دهنده آن مغزهای COLA و PEPSI گرفته شد. اولین بار این لغت در ۲۸ آگوست بکار رفت.

کالب برادهم در سال ۱۹۰۲ برای نشان تجاری به دفتر کپی رایت (ثبت) ایالات متحده جهت نام پپسی کولا درخواست داد.
در سال ۱۹۰۳ در ارتباط با شغلش بعنوان داروساز آگهی تبلیغاتی نوشابه اش را مورد ستایش قرار داد.
سال ۱۹۰۵ اولین تغییر در لوگوی جدید که ۱۸۹۸ خلق شده بود ایجاد شد.
سال ۱۹۰۶ لوگوی دوباره طراحی شد و شعار تبلیغاتی جدیدی افزوده شد. “نوشیدنی خوراکی خالص و اصل” نشان تجاری در کانادا به ثبت رسید.
نشان تجاری پپسی در سال ۱۹۰۷ در MEXICO ثبت شد.

راننده خط شکن و پیشگام اول مسابقات ماشین رانی BARNEY OLD field به عنوان اولین فرد مشهور پشتیبان پپسی در آگهی های تبلیغاتی ظاهر شد در حالی که در روزنامه ها پپسی کولا را به عنوان یک نوشابه نوشیدنی مقوی نیروبخش طراوت بخش و فرح بخش و نیز بهبود دهنده توانایی قبل از مسابقه معرفی کرد.

عنوان تبلیغاتی “لذیذ و سالم” بعد ها و ظرف ۲ دهه آتی به تناوب مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۲۰ پپسی به شعار” پپسی کولا بنوشید. رضایت شما را تامین خواهد کرد” برای جلب مشتریان توسل جست. ثبت علامت تجاری در سال ۱۹۳۲ در آرژانتین.

در سال ۱۹۳۴ هر بطری ۱۲ انسی خود را ۵ سنت می فروخت در حالیکه رقبای آن بطری ۶ انسی را به همان قیمت می فروختند.
سال ۱۹۳۸ ثبت نشان تجاری در شوروی.
کارتن روزنامه ای “pepsi , pete” جهت افزایش آگاهی و توجه مشتریان پپسی در خصوص سودمندی و به صرفه بودن آن به معرفی موضوع ” ۱ نیکل بدهید ۲ بار بنوشید” پرداخت.

در سال ۱۹۴۰ آگهی تجاری تاریخچه خود را اولین بار بصورت آوازی( موسیقی) تهیه کرد و در کل کشور منتشر ساخت ،آهنگ نیکل نیکل سر انجام بالاترین رکورد را به خود اختصاص داد و بعدها به ۵۵ زبان ترجمه شد. لوگوی جدید و پیشرفته تر مطابق با موقعیت جدید طراحی شد.

در حمایت از تلاش های آمریکا در جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ ،شرکت پپسی رنگ در بطریهای خود را به قرمز سفید و آبی تغییر داد. از یک سالن غذاخوری متعلق به پپسی واقع در میدان تایمز نیویورک در خلال جنگ جهت ثبت پیامهای بیش از یک میلیون خانواده برای ارسال به بستگانشاندر نیروهای نظامی که در آن سوی دریا بودند استفاده بیشتر شد.

“دوبار بیشتر” استراتژی تبلیغاتی ۱۹۴۳ شرکت پپسی بود که جهت توسعه محتوای تبلیغی ” نوشیدنی بیشتر ، طعم بهتر” بسط و گسترش یافت.

عبارت تبلیغی”چرا پپسی کم می نوشید در حالیکه بهترین است ؟” به عبارت “دو بار بیشتر” اضافه شد.

در سال ۱۹۵۰ شعار تبلیغاتی” برگشت به وزن بیشتر” تبدیل به موضوع اصلی- تم تبلیغاتی جدید پپسی شد چرا که فشارهای مالی، نوشابه غیر الکلی پپسی را مجبور به افزایش قیمت هایش به سطوح رقابتی کرده بود. لوگوی شرکت دوباره به روز شد.

توجه آمریکایی ها در سال ۱۹۵۳ به افزایش وزن زیاد شد و استراتژی جدید شرکت ، برمبنای محصول با میزان کالری کمتر قرار گرفت.و شعاری که بر این مبنا طراحی شد “طراوت و نشاط با وزن کم ” بود..

در سال ۱۹۵۴ عبارت “آشامیدنی سبک “به به تلفیقی از عبارات” طراوت بدون سنگینی ” تغییر یافت.

سال ۱۹۵۸ سال نبرد پپسی برای بهبود نشان تجاریش بود. گاهی از اوقات با عنوان تبلیغی “کولای آشپزخانه”که حاصل رقابت دراز مدت موقعیتی پایدار در سایر نشان های تجاری بود عرضه و ارائه گردید. حالا پپسی خودش را در مواجه با مصرف کنندگان جوان و اهل مد می دید لذا با شعاری با مضمون “با پپسی مورد قبول جامعه خود باشید” به کا خود ادامه داد.

آگهی یا عبارات تبلیغاتی منحصر به فرد و خاص swirl بطری های پپسی را به بطری در دسترس تر یا آسانتر جهت درخواست تبدیل نمود.

رهبر شوروی نیکیتا خروشچوف و نایب ریاست جمهوری آمریکا ریچارد نیکسون در سال ۱۹۵۹ میلادی در مناظره ای در یک نمایشگاه تجاری بین المللی برگزار گردید و خیلی زود مناظره آشپزخانه نام گرفت همدیگر را ملاقات کردند ملاقات در مورد پپسی در ایالت متحده تحت عنوان” خروشچوف به جامعه پیوست “به تصویر در آمد.

در سال ۱۹۶۱شرکت پپسی روی مشتریان خود تصفیه بیشتری انجام داد و به اهمیت زیاد مشتریان جوان که نسل پس از جنگ بودند پی برد.”و حالا پپسی برای آنها که فکر می کنند جوان هستند” و به این طریق نشان تجاری مورد توجه تمام بازار را قرار داد.

این اولین باری است که یک محصول با ویژگی ها و مشخصات خودش چندان معرفی نمی شد.بلکه ویژگی و شرایط زندگی مصرف کننده گان آن است که آنرا تعریف و شکل می دهد.

در سال ۱۹۶۴ محصول جدید پپسی بنام پپسی رژیمی به تبلیغات پپسی معرفی شد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا