اخبار روزبرندهای تکنولوژیک

سرمایه‌گذاری 9 میلیارد دلاری غول‌های فناوری در عربستان سعودی

مایکروسافت رقمی بالغ بر 2.1 میلیارد دلار و اوراکل برای ساخت مراکز جدید رایانش ابری در ریاض، 1.5 میلیارد دلار در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی  ، «عبدالله بن عامر السواحه»، در جریان دومین کنفرانس فناوری ریاض، LEAP 2023 اعلام کرد شرکت‌های بزرگ فناوری همچون مایکروسافت و اوراکل ، بیش از ۹ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در مجمع بین‌المللی فناوری ریاض به این موضوع اشاره شد که چنین سرمایه گذاری هایی  می‌تواند موقعیت عربستان سعودی را به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار دیجیتال در خاورمیانه و شمال آفریقا رونق ببخشد.

همچنین وزیر ارتباطات این کشور در جریان LEAP تأیید کرد مایکروسافت می‌خواهد رقمی بالغ بر ۲.۱ میلیارد دلار و اوراکل نیز برای ساخت مراکز جدید رایانش ابری در ریاض، ۱.۵ میلیارد دلار در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری کند.

سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ فناوری در عربستان سعودی

به‌نظر می‌رسد شرکت‌های فناوری برنامه‌های بزرگی را برای توسعه فعالیت‌های خود در عربستان سعودی دنبال می‌کنند. هنوز زمان‌بندی خاصی برای این فعالیت‌ها مطرح نشده است، اما اوراکل در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز به این موضوع اشاره کرده که این شرکت چنین سرمایه‌گذاری‌هایی را طی چندین سال انجام می‌دهد.

مقامات سعودی برخی شرکت‌های بین‌المللی را تحت فشار قرار داده‌‌اند تا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و دفتر مرکزی خود در این کشور را به ریاض منتقل کنند تا بتوانند از مزایای قراردادهای دولتی بهره ببرند. این کشور برنامه‌هایی را برای سال ۲۰۲۳ در حوزه فناوری دنبال می‌کند و صدها میلیارد دلار برای طرح اقتصادی موسوم به چشم‌انداز ۲۰۳۰ در نظر گرفته است. یکی از بخش‌های این طرح، جذب سرمایه‌گذاران خارجی است که ظاهراً این کشور می‌خواهد قدم‌های خوبی در این زمینه بردارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی همچنین به این نکته اشاره کرده است که هواوی نیز ۴۰۰ میلیون دلار در بخش زیرساخت‌های ابری و برای ارائه خدمات خود در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری خواهد کرد و در یک پروژه مشترک، با غول نفتی آرامکو وارد سرمایه‌گذاری می‌شود.

 

منبع: دیجیاتو

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا