برندهای تکنولوژیکبرندینگ

انقلاب پزشکی بنیان گذار شرکت تسلا

ایلان ماسک بنیان گذار شرکت­هایی همچون تسلا موتورز، پی بال و اسپیس اکس و استارت آپ علوم اعصاب، نئورلینک( ارتباط بین مغز و کامپیوتر)، از پیشرفت این تیم در ساخت ایمپلنت­های مغزی که رایانه را به مغز متصل می­ کنند خبر داد.

چندسال پس از اینکه ماسک جاه طلبی های خود را در این زمینه آغاز کرد، نئورلینک در ژوئیه گذشته از تراشه کوچکی به نام N1 پرده برداری کرد. این دستگاه دارای رشته­ های نخ مانند ریز و انعطاف پذیری است که می ­تواند برای کنترل سیگنال­های الکتریکی در بافت مغز انسان دوخته شود.

سال گذشته ماسک سیستم نئورلینکی به نمایش گذاشت که سنسور آن پشت گوش قرار می­ گرفت و به الکترودهای روی سطح مغز متصل بود. پس از دوازده ماه تیم ماسک اندازه این دستگاه را به اندازه یک سکه کاهش داد. این قطعه در زیر جمجمه قرار می­ گیرد و سیم­های بسیار ظریفی برای کنترل فعالیت الکتریکی در بافت اطراف استفاده می ­شود. شرکت نورولینک که در سال 2016 با توسط ایلان ماسک و با کمک شرکت تسلا تاسیس گردید، این ریزتراشه را در مغز گرترود، خوک آزمایشگاهی قرار داده است. به گفته مسئولان این پروژه، با اتصال تراشه بی‌سیم به یک سیستم رایانه‌ای، امکان شناسایی و پیش‌بینی حرکات گرترود وجود دارد. به این ترتیب، دانشمندان می‌توانند با شناسایی فرمان‌ها و رصد حرکت‌های دستگاه عصبی، پی به چگونگی کار آن‌ها ببرند. ماسک همچنین به برخی از کاربردهای فرضی این دستگاه مانند ذخیره کردن و بک آپ گرفتن از خاطرات، انجام بازی­ های ویدئویی و امکان ارتباط برقرار کردن با کامپیوتر اشاره کرد. مالک تسلا و اسپیس‌ایکس درباره این پژوهش گفت: مثل این است که یک ساعت هوشمند در مغزتان کار گذاشته باشید.

اخبار روز برندها را در برندنیوز دنبال کنید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا